Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Ile kosztuje kurs spawacza?

Dobrze wykwalifikowani spawacze to jedni z bardziej poszukiwanych specjalistów na polskim i zagranicznym rynku pracy. Zawód ten wymaga praktyki i nauki, a także odpowiednich predyspozycji i okresowego potwierdzania kwalifikacji. Każdy spawacz może liczyć na bardzo dobre zarobki i pewne zatrudnienie. Jak i dlaczego warto uczyć się tego fachu? Ile kosztuje kurs spawacza? Przedstawiamy warunki, korzyści i koszty uzyskania cennych umiejętności spawania.

Dla kogo jest przeznaczony i jak przebiega kurs spawacza?

Aby przystąpić do kursu spawacza trzeba mieć ukończone 18 lat, przynajmniej podstawowe wykształcenie oraz dobry stan zdrowia i brak przeciwwskazań lekarskich. Należy też wiedzieć, że oprócz umiejętności spawania i udokumentowanych kwalifikacji, zawód spawacza wymaga kondycji fizycznej potrzebnej do pracy w trudnych warunkach, dokładności, wytrwałości i umiejętności współpracy w grupie. Ponadto, zawód ten wiąże się z wyjazdami w różne miejsca w kraju i za granicą.

Kurs spawacza składa się z części teoretycznej i praktycznej. Prowadzony jest przez instruktorów z wieloletnim doświadczeniem. Czas trwania kursu zależy od stopnia jego zaawansowania i tego, czy przebiega w trybie dziennym, zaocznym, weekendowym lub indywidualnym. Standardowo wszystko trwa sto kilkadziesiąt godzin przez dwa tygodnie. Celem kursu jest przygotowanie do egzaminu i uzyskanie uprawnień spawalniczych. Przystępując do szkolenia wybiera się jedną z następujących technik spawania:

Ile kosztuje i co składa się na koszt kursu spawacza?

To, ile kosztuje nauka spawania zależy od zakresu, poziomu i systemu szkolenia. Za podstawowy kurs trzeba zapłacić 3000 – 3500 zł. Łączny koszt obejmuje:

 • wpisowe lub rezerwację,
 • szkolenie teoretyczne i praktyczne,
 • materiały do szkolenia teoretycznego,
 • materiały spawalnicze do ćwiczeń,
 • egzamin wewnętrzny i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Jakie dodatkowe koszty mogą pojawić się podczas uczestnictwa w kursie spawacza? Dodatkowo płatne może być wyżywienie w trakcie spotkań. Dopłacić można także do szkolenia BHP oraz egzaminu zewnętrznego i certyfikatu kwalifikacyjnego. Niektóre ośrodki szkoleniowe oferują też same egzaminy kwalifikacyjne dla osób, które opanowały spawanie we własnym zakresie.

Jakie czynniki wpływają na cenę kursu spawacza?

Cena szkolenia spawacza zależy od jego trybu, zakresu i poziomu. Najtańszy jest kurs dzienny, grupowy. Więcej zapłacimy za szkolenie weekendowe, zaoczne i indywidualne. Czy cena kursu spawacza zależy od poziomu zaawansowania kursu (podstawowy, zaawansowany, specjalistyczny)? Tak, kursy podstawowe są tańsze niż specjalistyczne. Średnie ceny kursów w zależności od poziomu wyglądają następująco:

 • szkolenie podstawowe: 3000–3500 zł,
 • szkolenie specjalistyczne: 3500–4500 zł,
 • szkolenie kwalifikacyjne: 3000-4500 zł,
 • kurs doszkalający: 150-200 zł/h.

Ceny szkoleń spawaczy w różnych miejscach

Czy istnieją różnice w kosztach kursów spawacza w zależności od lokalizacji? Tak, więcej zapłacimy za kurs spawacza w większych miastach i prestiżowych dzielnicach. Wynika to z wyższych kosztów utrzymania ośrodków szkoleniowych. A jakie są średnie koszty kursów spawacza w różnych krajach lub regionach? Średni koszt podstawowego kursu w Polsce wynosi od 3000 do 3500 zł. Mniej zapłacimy za szkolenie we wschodniej części kraju, a więcej na zachodzie i południu. Jeszcze więcej kosztuje kurs w krajach starej Unii Europejskie. Natomiast najmniej płaci się za kurs we wschodnich krajach Europy.

Najważniejsze korzyści, jakie daje kurs spawacza

Kurs spawacza zapewnia uczestnikowi bardzo dobrą pozycję na rynku pracy. Najważniejsze zalety tego zawodu to:

 • bardzo atrakcyjne zarobki,
 • duży popyt na spawaczy,
 • rozwijanie wyobraźni,
 • możliwość rozwoju i zwiedzenia świata.

Firma Winsmann może pomóc Ci w zatrudnieniu pracowników jakimi są spawacze ze Wschodu i dopełnieniu wszystkich formalności. Oferujemy kompleksowe usługi rekrutacyjne i kadrowe, dostosowane do specyficznych potrzeb zarówno pracodawców, jak i kandydatów z Ukrainy.

Tags: No tags

Comments are closed.