Ile dokładnie trwa kurs na spawacza?

Ile trwa kurs na spawacza?

Spawacze to świetnie opłacani i poszukiwani na rynku pracy specjaliści. Praca w tym zawodzie wymaga jednak umiejętności, doświadczenia i udokumentowanych uprawnień spawalniczych. Ta bariera wejścia do zawodu sprawia, że spawacze są rozchwytywani z powodu dużego zapotrzebowania na ich pracę. Dla chętnych do nauki spawania organizowane są szkolenia zawodowe. Ile trwa kurs na spawacza? To zależy od kilku czynników. Jeśli interesuje Cię szkolenie i zdobycie uprawnień, zapoznaj się z warunkami kursu.

Struktura kursu spawalniczego

Zawód spawacza wymaga znajomości teorii, praktyki i zasad bezpieczeństwa. Każdy kurs przygotowuje do profesjonalnego i bezpiecznego wykonywania pracy. Nauka zawsze obejmuje zarówno szkolenie teoretyczne, jak i praktyczne. Kurs spawania prowadzony jest przez doświadczonych instruktorów i praktyków. Najchętniej wybieranymi specjalizacjami jest spawanie metodą MMA, MAG, MIG i TIG.

Teoria w kursie spawacza

Początkowe zajęcia teoretyczne prowadzone są przez wyspecjalizowanych instruktorów. Poświęcone są one podstawowym informacjom, takim jak:

 • technologie spawania,
 • materiałoznawstwo,
 • rodzaje wyposażenia,
 • budowa urządzeń,
 • przygotowanie do spawania,
 • potencjalne trudności podczas wykonywania spawów,
 • bezpieczeństwo i higiena pracy.

Kurs praktyczny na spawacza

Część praktyczna kursu spawania prowadzona jest przez doświadczonych praktyków i zazwyczaj trwa dłużej, niż część teoretyczna. Podczas tego szkolenia kursanci uczą się praktycznych umiejętności, jak:

 • obsługa spawarki,
 • wykonywanie spoin,
 • organizacja stanowiska pracy.

Ile dokładnie trwa kurs na spawacza?

Czas trwania kursu na spawacza zależy od poziomu jego zaawansowania i konkretnej specjalizacji. Szkolenie w zakresie najpopularniejszych metod MMA, MAG, MIG i TIG twa do 145 godzin. W tym zakresie jest 25 godzin zajęć teoretycznych oraz 120 godzin zajęć praktycznych. Czas trwania kursu może być różny w zależności od ośrodka szkoleniowego, a także trybu prowadzonych zajęć. Najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych, ale jest też możliwość szkolenia w trybie wieczorowym i weekendowym. 

Dla chętnych do zdobycia podstawowych umiejętności spawania, kurs może trwać krócej. Najdłużej natomiast trwa w przypadku nauki bardziej zaawansowanymi technikami spawalniczymi, które zapewniają wyższe, ponadpodstawowe kwalifikacje.

Uprawnienia spawalnicze – czas trwania i odnawianie

Czas trwania uprawnień spawalniczych zależy od metody spawania i materiału, na który są one wystawione:

 • Spawanie elektrodą otuloną (MMA): 2 lata
 • Spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów (MIG/MAG): 2 lata
 • Spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów (TIG): 2 lata
 • Spawanie aluminium: 2 lata
 • Spawanie pozostałych metali: 3 lata

Spawacze powracający do zawodu po dłuższej przerwie (powyżej 6 miesięcy), muszą przed przystąpieniem do egzaminu odnowieniowego ukończyć kurs teoretyczny. Kursy te trwają zazwyczaj kilka dni i obejmują aktualizację wiedzy teoretycznej z zakresu spawania. Każdy spawacz posiada specjalną książeczkę uprawniającą do wykonywania zawodu. W książeczce tej znajdują się informacje o posiadanych uprawnieniach spawalniczych, przebytych szkoleniach i kursach odnowieniowych.

Czas trwania kursu na spawacza – podsumowanie

Wybór zawodu spawacza otwiera wiele możliwości na krajowym i zagranicznym rynku pracy. Duży popyt na specjalistów od spawania i świetne zarobki z pewnością zachęcają do odbycia kursu spawacza. Przykładem dobrze wykwalifikowanych fachowców są spawacze ze wschodu, bardzo cenieni w Polsce i Unii Europejskiej. 

Przedsiębiorstwa potrzebujące czasowo tych specjalistów, chętnie korzystają z praktycznych usług outsourcingu procesowego i pracowniczego, który umożliwia szybkie wykonanie usług lub uzupełnienie kadr. Szczególnie dobrze sprawdzają się u nas pracownicy z Ukrainy, którzy są komunikatywni, zaangażowani, solidni, zmotywowani do pracy i umieją pracować w zespole.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *