Spawacze to świetnie opłacani i poszukiwani na rynku pracy specjaliści. Praca w tym zawodzie wymaga jednak umiejętności, doświadczenia i udokumentowanych uprawnień spawalniczych. Ta bariera wejścia do zawodu sprawia, że spawacze są rozchwytywani z powodu dużego zapotrzebowania na ich pracę. Dla chętnych do nauki spawania organizowane są szkolenia zawodowe. Ile trwa kurs na spawacza? To zależy od kilku czynników. Jeśli interesuje Cię szkolenie i zdobycie uprawnień, zapoznaj się z warunkami kursu.
Struktura kursu spawalniczego
Zawód spawacza wymaga znajomości teorii, praktyki i zasad bezpieczeństwa. Każdy kurs przygotowuje do profesjonalnego i bezpiecznego wykonywania pracy. Nauka zawsze obejmuje zarówno szkolenie teoretyczne, jak i praktyczne. Kurs spawania prowadzony jest przez doświadczonych instruktorów i praktyków. Najchętniej wybieranymi specjalizacjami jest spawanie metodą MMA, MAG, MIG i TIG.
Teoria w kursie spawacza
Początkowe zajęcia teoretyczne prowadzone są przez wyspecjalizowanych instruktorów. Poświęcone są one podstawowym informacjom, takim jak:
- technologie spawania,
- materiałoznawstwo,
- rodzaje wyposażenia,
- budowa urządzeń,
- przygotowanie do spawania,
- potencjalne trudności podczas wykonywania spawów,
- bezpieczeństwo i higiena pracy.
Kurs praktyczny na spawacza
Część praktyczna kursu spawania prowadzona jest przez doświadczonych praktyków i zazwyczaj trwa dłużej, niż część teoretyczna. Podczas tego szkolenia kursanci uczą się praktycznych umiejętności, jak:
- obsługa spawarki,
- wykonywanie spoin,
- organizacja stanowiska pracy.
Ile dokładnie trwa kurs na spawacza?
Czas trwania kursu na spawacza zależy od poziomu jego zaawansowania i konkretnej specjalizacji. Szkolenie w zakresie najpopularniejszych metod MMA, MAG, MIG i TIG twa do 145 godzin. W tym zakresie jest 25 godzin zajęć teoretycznych oraz 120 godzin zajęć praktycznych. Czas trwania kursu może być różny w zależności od ośrodka szkoleniowego, a także trybu prowadzonych zajęć. Najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych, ale jest też możliwość szkolenia w trybie wieczorowym i weekendowym.
Dla chętnych do zdobycia podstawowych umiejętności spawania, kurs może trwać krócej. Najdłużej natomiast trwa w przypadku nauki bardziej zaawansowanymi technikami spawalniczymi, które zapewniają wyższe, ponadpodstawowe kwalifikacje.
Uprawnienia spawalnicze – czas trwania i odnawianie
Czas trwania uprawnień spawalniczych zależy od metody spawania i materiału, na który są one wystawione:
- Spawanie elektrodą otuloną (MMA): 2 lata
- Spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów (MIG/MAG): 2 lata
- Spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów (TIG): 2 lata
- Spawanie aluminium: 2 lata
- Spawanie pozostałych metali: 3 lata
Spawacze powracający do zawodu po dłuższej przerwie (powyżej 6 miesięcy), muszą przed przystąpieniem do egzaminu odnowieniowego ukończyć kurs teoretyczny. Kursy te trwają zazwyczaj kilka dni i obejmują aktualizację wiedzy teoretycznej z zakresu spawania. Każdy spawacz posiada specjalną książeczkę uprawniającą do wykonywania zawodu. W książeczce tej znajdują się informacje o posiadanych uprawnieniach spawalniczych, przebytych szkoleniach i kursach odnowieniowych.
Czas trwania kursu na spawacza – podsumowanie
Wybór zawodu spawacza otwiera wiele możliwości na krajowym i zagranicznym rynku pracy. Duży popyt na specjalistów od spawania i świetne zarobki z pewnością zachęcają do odbycia kursu spawacza. Przykładem dobrze wykwalifikowanych fachowców są spawacze ze wschodu, bardzo cenieni w Polsce i Unii Europejskiej.
Przedsiębiorstwa potrzebujące czasowo tych specjalistów, chętnie korzystają z praktycznych usług outsourcingu procesowego i pracowniczego, który umożliwia szybkie wykonanie usług lub uzupełnienie kadr. Szczególnie dobrze sprawdzają się u nas pracownicy z Ukrainy, którzy są komunikatywni, zaangażowani, solidni, zmotywowani do pracy i umieją pracować w zespole.
Add a Comment