Ile zarabia spawacz

Ile zarabia spawacz?

Zawód spawacza jest obecnie jednym z bardziej deficytowych w Polsce i za granicą. Specyfika tego niszowego fachu sprawia, że na rynku pracy brakuje dobrze wykwalifikowanych pracowników, a potrzeby przedsiębiorstw stale rosną. Dlatego pod względem zarobków, spawaczom może pozazdrościć nie jeden programista. W artykule wyjaśniamy, ile zarabia spawacz i czym się konkretnie zajmuje.

Czym zajmuje się spawacz?

Zawód ten wymaga umiejętności, doświadczenia i często pracy w niełatwych warunkach. Spawacz zajmuje się łączeniem metalowych elementów za pomocą spawarki i specjalistycznego sprzętu. Przeprowadza też naprawy i remonty urządzeń produkcyjnych, wykonuje również części zamienne. Pracuje w różnych miejscach, w pomieszczeniach, na świeżym powietrzu, na wysokości lub pod wodą. 

Oprócz umiejętności i doświadczenia praca spawacza wiąże się z wysiłkiem fizycznym, narażaniem na oparzenia, wymaga też właściwej ochrony wzroku. Dlatego w zawodzie tym potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Jak zostać spawaczem? Jest kilka dróg, aby nauczyć się tego zawodu, np.:

  • kursy spawalnicze
  • praktyki spawalnicze
  • samodzielna nauka i warsztaty

Możliwości zatrudnienia dla spawacza

Umiejętności spawania dają spore możliwości zatrudnienia. Fachowcy, którzy potrafią łączyć metalowe elementy są obecnie niezwykle cenieni i poszukiwani w przemyśle metalowym i stoczniowym, a także w fabrykach i budownictwie. Spawacze potrzebni są też w warsztatach samochodowych, na halach produkcyjnych i przy różnego rodzaju projektach.

Szczególnie deficytowi są fachowcy pracujący pod wodą. Spawacze są dosłownie rozchwytywani na polskim i zagranicznym rynku pracy. Dlatego zawód ten wiąże się z regularnymi wyjazdami do innych miejsc w kraju lub za granicą.

Od czego zależą zarobki spawacza?

Spawacz zarobki ma zależne od kilku czynników, dlatego nie da się jednoznacznie określić wysokości wynagrodzenia. Wpływ na wynagrodzenie spawacza ma:

  • lokalizacja i rodzaj zatrudnienia
  • doświadczenie i kwalifikacje
  • metoda spawania
  • popyt i podaż na usługi
  • branża i specjalizacja

Ile zarabia spawacz?

Według ogólnopolskiego badania wynagrodzeń spawacz otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 4900 – 6800 zł brutto. Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 5800 zł brutto. Natomiast 25% najlepiej opłacanych spawaczy zarabia 7-8 tys. zł brutto miesięcznie.

Najlepiej opłacani są fachowcy pracujący pod wodą, których zarobki wynoszą ponad 10 tys. zł. Polscy spawacze, zatrudnieni w krajowych przedsiębiorstwach, najlepiej zarabiają przy okazji dłuższych wyjazdów, w związku z pracą w innych krajach.

Spawanie MIG – zarobki w Polsce

Spawanie MIG to jedna z bardziej podstawowych technik, używana głównie do spawania stali, nierdzewki i aluminium. Spawacze pracujący tą metodą zarabiają nieco mniej niż inni specjaliści, jest to przedział 3500-4000 zł netto.

Spawanie MAG – zarobki w Polsce

Ten rodzaj spawania jest bardzo zbliżony do metody MIG i też należy do podstawowych technik. W tym przypadku używa się aktywnego gazu osłonowego. Zarobki przy pracy metodą MAG wynoszą także 3500-4000 zł netto miesięcznie.

Zarobki spawacza – podsumowanie

Spawacze to jedni z lepiej zarabiających fachowców. Ich zarobki w niektórych przypadkach przekraczają nawet pensje pracowników IT. Wpływ na to jednak ma kilka czynników, jak miejsce pracy, metoda spawania itd. Zawód spawacza wymaga też odpowiednich predyspozycji, ponieważ nie jest to praca łatwa i lekka. Dlatego jest to tak dobrze opłacalny, deficytowy zawód i zapotrzebowanie na spawaczy będzie stale rosnąć.

Firma Winsmann pomaga polskim przedsiębiorcom w pozyskiwaniu wykwalifikowanych spawaczy ze Wschodu. Oferujemy kompleksowe usługi rekrutacyjne, dopasowując kandydatów do specyficznych potrzeb pracodawców.

Spawacze, których pozyskujemy, pochodzą z:

Wszyscy nasi kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, a także pozytywnie przeszli testy językowe i weryfikację referencji. Zapewniamy również pomoc w dopełnieniu formalności urzędowych związanych z zatrudnieniem cudzoziemca.

Tags: No tags

Comments are closed.