Aluminium to powszechnie używany w wielu branżach materiał. Jego wszechstronne zastosowanie wynika ze specyficznych właściwości pożądanych w przemyśle, budownictwie, remontach itd. Aluminium jest lekkie, wytrzymałe i odporne na rdzę. Świetnie nadaje się też do spawania różnymi sposobami. Jak spawać aluminium metodą MIG? Zapraszamy do zapoznania się niniejszym poradnikiem.
Jakie akcesoria są potrzebne do spawania aluminium MIG?
Spawanie aluminium MIG to obok metody TIG najbardziej wskazana technika łączenia tego materiału. Metoda spawalnicza MIG wymaga umiejętności, przygotowania elementów do pracy i niezbędnych akcesoriów. Jakie materiały należy użyć do spawania aluminium metodą MIG? Do spawania dobrze oczyszczonych elementów, niezbędne jest przygotowanie takie akcesoriów jak:
- uchwyt spawalniczy (tzw. migomat),
- elektroda topliwa,
- obojętny gaz osłonowy w butli (argon lub hel),
- okablowanie,
- źródło prądu.
Przygotowanie materiałów do spawania aluminium MIG
Spawanie aluminium MIG zalecane jest do łączenia elementów grubszych niż 1 mm. Zaś do spawania cieńszych materiałów stosuje się częściej metodę TIG. Przed spawaniem aluminium konieczne jest odpowiednie przygotowanie metalu. Powierzchnia spawana musi więc być dokładnie oczyszczona z warstwy zanieczyszczeń. Do czyszczenia z tlenków używa się szczotkę ze stali nierdzewnej oraz specjalne środki chemiczne. Dzięki oczyszczeniu zmniejsza się ryzyko powstawania porów.
Instrukcja spawania aluminium MIG dla początkujących – podstawowe informacje
Proces spawania aluminium zależy nie tylko od doświadczenia spawacza, ale także od grubości spawanego materiału. Technika spawania aluminium metodą MIG polega na podaniu spoiwa w postaci drutu przez uchwyt elektrodowy w osłonie gazu obojętnego, najczęściej argonu.
Jakie są najlepsze techniki spawania aluminium MIG? Podstawowym i najczęściej stosowanym sposobem jest spawanie przy pomocy łuku elektrycznego, wytwarzanego między elektrodą topliwą a częścią spawanego materiału. Takie spawanie jest wydajne, tanie i zapewnia spoiny dobrej jakości. Przy spawaniu MIG, w zależności od parametrów prądu, wyróżnia się metodę zwarciową i natryskową. Czy można spawać aluminium MIG bez gazu osłonowego? Alternatywnym sposobem bez użycia gazu jest spawanie drutem samoosłonowym.
Jakie ustawienia migomatu wybrać do spawania aluminium?
Proces spawania wymaga odpowiedniego ustawienia migomatu do aluminium. Przed przystąpieniem do spawania należy:
- wybrać inwertorowe lub transformatorowe źródło spawalnicze,
- umieścić odpowiednie końcówki prądowe w podajnik drutu,
- zamienić wkład w uchwycie z metalowego na teflonowy,
- dostosować rolki w podajniku,
- dobrać siłę docisku rolek prowadnika,
- wybrać drut o odpowiedniej grubości,
- dobrać odpowiednią ilość przepływu i rodzaju gazu.
Problemy przy spawaniu aluminium MIG i ich rozwiązania
Zarówno amatorscy, jak i doświadczeni spawacze MIG dla firm przy spawaniu mogą napotkać pewne problemy. Pomimo dobrych właściwości spawalniczych, aluminium ma też pewne cechy utrudniające spawanie. Przede wszystkim przed przystąpieniem do pracy niezwykle ważne jest usunięcia warstwy tlenku aluminium, bo utrudnia ona topnienie.
Należy uwzględniać też niską temperaturę topnienia stopów aluminium. Problemem jest również duża przewodność cieplna tego materiału. Utrudnia ona miejscowe rozgrzanie metalu, jak też powoduje jego szybkie wychładzanie. Powoduje to naprężenia, które mogą uszkadzać połączenia. Sposobem na niwelowanie tego problemu jest zwiększenia energii liniowej spawania.
Kłopot może sprawić również niska wytrzymałość aluminium w temperaturach wyższych od 500°C, która może powodować pęknięcia. Powodem pęknięć jest też duża rozszerzalność cieplna aluminium. Ponadto w topionym aluminium rozpuszcza się wodór, co stwarza ryzyko powstawania porów. Dlatego spawanie aluminium MIG to praca wymagająca umiejętności i doświadczenia.
Sprawdź również: Jak wybrać drut spawalniczy do spawania aluminium?
Add a Comment