Spawanie elektrodą otuloną (znane pod skrótami MMA/SMAW lub jako technika spawania elektrodą) to jedna z najczęściej stosowanych technik spawalniczych. Spawanie elektrodą otuloną uznawane jest za jedną z prostszych metod pracy ze spawarką. Nic zatem dziwnego, że metoda ta jest popularna wśród amatorów.
Spawanie elektrodą otuloną to metoda, która jest często stosowana do szybkich prac i doraźnych napraw. Do spawania MMA wykorzystywana jest spawarka elektrodowa. To jedno z tańszych urządzeń, a zatem będących w zasięgu także amatorów.
Jak rozpocząć spawanie elektrodą otuloną?
Na czym polega spawanie elektrodą otuloną? Do pracy wykorzystywana jest elektroda. To metalowy pręt, który jest otulony topnikiem. Prąd elektryczny, modulowany przez spawarkę, wytwarza łuk elektryczny pomiędzy metalowym prętem elektrody a topnikiem na elektrodzie. Dzięki temu dochodzi do stopienia topnika i nadtopienia metalu w spawanym materiale. W ten sposób powstaje metalowe spoina.
Znajdująca się na elektrodzie otulina podczas topienia powoduje wytwarzanie gazów osłonowych. Dzięki temu powstająca spoina jest chroniona przed zanieczyszczeniami oraz wpływem warunków atmosferycznych.
Spawanie elektrodą otuloną pozwala na łączenie stali węglowej, stali nierdzewnej, żeliwa i aluminium. Dzięki odporności na zanieczyszczenia zapewnianej przez gazy osłonowe, można spawać nawet w terenie.
Jakie są różnice między elektrodami rutylowymi a zasadowymi?
Spawając elektrodą otuloną, możesz wybierać spośród kilku rodzajów elektrod. Najbardziej popularne są dwa rodzaje elektrod do spawania.
Elektroda rutylowa – szybko wytwarza łuk. Przeznaczona do spawania stali węglowych, tworzy mocne spoiny.
Elektroda zasadowa – tworzy spoinę odporną na pęknięcia. Wymaga suszenia przed montażem do spawarki.
Jakie parametry ustawić przy spawaniu elektrodą? Jak dobrać parametry spawania elektrodą otuloną?
Jeśli chcesz spawać hobbystycznie, wystarczy ci spawarka o maksymalnym prądzie spawania do 200 A, mogąca być zasilania z gniazdka 230V. W przypadku chęci spawania użytkowego/przemysłowego (ciągłej pracy) wybierz urządzenie o maksymalnym prądzie spawania powyżej 200A, do tego zasilanie z sieci trójfazowej. Wybierz spawarkę, która pozwala Ci wybierać dodatkowe funkcje, jak Anti Stick lub VRD.
Jak dobierać parametry pracy spawarki? Dobieraj je do grubości łączonych materiałów i do grubości elektrody.
Przykładowo
- Średnica elektrody 1,6 mm – grubość łączonych materiałów od 1,5 mm do 2,5 mm – zastosuj prąd spawania o parametrach 25-50 A.
- Średnica elektrody 2 mm – grubość łączonych materiałów od 2,5 mm od 3,5 mm-zastosuj prąd spawania 40-80 A.
- Średnica elektrody 2,5 mm – grubość łączonych materiałów od 3 mm do 5,5 mm – zastosuj prąd spawania o parametrach 60-110 A
Wynajmij profesjonalnych spawaczy – do pracy na stałe i do prac dorywczych
Jeśli potrzebujesz do pracy wykwalifikowanych spawaczy – nie musisz ich zatrudniać. Nasza firma wynajmie ich w bardzo atrakcyjnych cenach. Możesz wynająć spawaczy do krótkotrwałych prac, realizacji kontraktu albo na stałe. Mamy najlepszych specjalistów na rynku. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami!