Jak wybrać drut spawalniczy do spawania aluminium?

Jak wybrać drut spawalniczy do spawania aluminium?

Spawanie aluminium wymaga umiejętności, właściwego przygotowania do pracy oraz dobrania odpowiednich akcesoriów i materiałów. Elementy aluminiowe łączy się zazwyczaj przy użyciu spawalniczych metod MIG i TIG, a niekiedy też MMA. Jednym z ważniejszych warunków dobrze wykonanej pracy jest wybór drutu. Jaki drut spawalniczy jest najlepszy do aluminium? Poznaj właściwości drutów spawalniczych i sprawdź, czym się kierować.

Jak dobrać drut spawalniczy do aluminium?

Drut spawalniczy do aluminium musi spełniać określone wymagania. Wynika to ze specyfiki aluminium, które w przeciwieństwie do innych metali, ma niską temperaturą topnienia, która wynosi około 660 stopni Celsjusza. Ponadto do spawania aluminium używa się prąd przemienny AC.

Czy można używać drutu stalowego do spawania aluminium? Nie jest możliwe stosowanie drutu ze stali ze względu na zupełnie inne parametry. Drut spawalniczy do aluminium powinien być przystosowany do szczególnych właściwości tego metalu, jak niska temperatura topnienia, wysoka przewodność ciepła oraz tendencja do tworzenia tlenku aluminium na powierzchni.

Dlatego drut do spawania aluminium powinien w przeważającym stopniu składać się z aluminium i zawierać niewielkie domieszki innych składników, jak magnez czy krzem. Proporcje te zależą od tego, jaki stop ma być spawany.

Otwórz zdjęcie

Zasady doboru drutu do spawania aluminium

Jakie parametry techniczne powinien mieć drut spawalniczy do aluminium? Wybór drutu spawalniczego wymaga przestrzegania następujące zasad:

  • czystość drutu aluminiowego nie może być mniejsza niż czystość spawanego materiału,
  • skład chemiczny drutu musi być taki sam lub podobny do materiału spawanego,
  • drut musi zawierać elementy odporne na korozję (np. magnez, mangan, krzem),
  • należy dobrać drut o wysokiej odporności na korozję i wysokiej wytrzymałości.

Ponadto należy dostosować też odpowiednią grubość drutu do spawanego materiału. Im grubszy materiał, tym grubszy drut się stosuje. Kryteria wyboru grubości drutu są następujące:

  • drut 0,8 mm do blachy o grubości maksymalnej 1 mm,
  • drut 1,2 mm do blachy o grubości 2-8 mm,
  • drut 1,6 mm do blachy o grubości 8-16 mm,
  • drut 2 mm do blachy o grubości ponad 16 mm.

Rodzaje drutów spawalniczych do aluminium

Druty do spawania aluminium mają określenie AlMg (z magnezem) lub AlSi (z krzemem). Dodatkowe oznaczenia cyfrą wskazują na proporcje mieszanek. Do spawania aluminium służy głównie metoda MIG i TIG. Oba sposoby wykorzystują ten sam gaz osłonowy, ale inny drut.

Jakie są różnice między drutem MIG a drutem TIG do aluminium? Zapewniają one inny efekt pracy i mają inny sposób wprowadzania. Drut aluminiowy do TIG przeznaczony jest do cienkich elementów. Wprowadzany jest zazwyczaj ręcznie, co zapewnia lepszą kontrolę procesu i dużą precyzję. Drut spawalniczy do MIG dla aluminium zapewnia szybsze spawanie, ale mniejszą precyzję. Przeznaczony jest do spawania większych i grubych elementów.

Drut aluminium a jakość spawania

Dobrą jakość spawania zapewnia odpowiednio dobrany drut pod względem grubości i składu. Liczą się też umiejętności spawacza. Przy zakupie warto wybierać dobrej klasy produkty. Normy i certyfikaty drutów spawalniczych jak ER4047, ER5183, ER5356 itd. określają dokładny skład chemiczny drutu. Odpowiedni wybór zapewnia dobrą jakość spoin.

Doświadczeni spawacze MIG dla firm wybierają też dobrej klasy, certyfikowane, prawidłowo oznaczone druty. Należy więc unikać produktów z niepewnych źródeł, bowiem ich jakość ma duży wpływ dla trwałości spoin i komfort pracy. Ważne jest też właściwe przechowywanie drutów spawalniczych. Nie można narażać ich na kontakt z wodą i nie powinny znajdować się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Sprawdź również: Jak spawać aluminium metodą MIG?

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *