Jak zostać spawaczem?

Jak zostać spawaczem?

Spawacz to obecnie jeden z lepiej opłacanych zawodów. Duża ilość ofert  pracy przy spawaniu świadczy o tym, że fachowcy ci są dosłownie rozchwytywani na rynku pracy i do tego świetnie opłacani. Mimo specyficznych warunków pracy, z pewnością warto wyspecjalizować się w tym fachu, ponieważ spawacz potrzebny jest w każdym rozwijającym się państwie. Ale jak zostać spawaczem? Gdzie pracują ci specjaliści? Wyjaśniamy w artykule.

Kim jest spawacz?

Spawacz jest specjalistą w zakresie łączenia metali za pomocą różnych technik spawalniczych. Zajmuje się wykonywaniem precyzyjnych spawów, zgrzewaniem, oraz naprawą i renowacją różnych konstrukcji metalowych. Pracownik taki spawa elektrycznie, gazowo, albo tnie łukiem lub tlenem. 

Spawacz musi posiadać wiedzę, doświadczenie i umiejętności oraz uprawnienia pozwalające mu na łączenie metalowych elementów. Dobry fachowiec pracuje z wykorzystaniem różnych technik i narzędzi spawalniczych. Zawód spawacza wymaga uzyskania uprawnień spawalniczych oraz odpowiednich predyspozycji fizycznych. Ogólne wymagania dla spawacza to:

 • uprawnienia spawalnicze,
 • znajomość zasad spawania,
 • znajomość różnych technik spawania,
 • wykształcenie podstawowe, zawodowe lub średnie techniczne,
 • umiejętność czytania rysunków technicznych,
 • odpowiedzialność, dokładność i skrupulatność w wykonywaniu spawów,
 • dobra kondycja fizyczna.

Jakie kroki podjąć, aby zostać spawaczem?

Aby zostać spawaczem, należy spełnić kilka podstawowych warunków:

 • Ukończyć 18 lat: Spawanie jest odpowiedzialnym zawodem, dlatego minimalny wiek wymagany do jego wykonywania to 18 lat.
 • Posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie: Większość firm zatrudnia spawaczy z wykształceniem minimum podstawowym.
 • Zyskać odpowiednie kwalifikacje zawodowe: Do pracy spawacza niezbędne jest ukończenie kursu spawania i uzyskanie odpowiednich uprawnień. Dostępnych jest wiele rodzajów kursów spawania, a każdy z nich zapewnia zdobycie umiejętności i wiedzy w zakresie konkretnej metody spawania.

Jak przebiega kurs spawacza?

Odbycie kursu spawania, lub zdobycie tych uprawnień w szkole zawodowej jest pierwszym i obowiązkowym krokiem, aby pracować w tym zawodzie. Kurs spawania prowadzony jest przez instruktorów i kończy się egzaminem. Obejmuje część teoretyczną i praktyczną, w których kursant uczy się różnych technik spawalniczych. Zdanie egzaminu potwierdzane jest wydaniem książeczki spawalniczej lub kolejnym wpisem do książeczki już posiadanej.

Jakie są rodzaje uprawnień spawalniczych?

Uprawnienia spawalnicze nie tylko umożliwiają pracę w tym dobrze płatnym zawodzie, ale również otwierają drzwi do szerokiego spektrum możliwości. Na rynku pracy regularna weryfikacja i odnawianie uprawnień są standardem.

Cykl odnawiania zależny jest od rodzaju uprawnień i certyfikatów. Najczęściej jednak okres ten wynosi 3 lata. Warto jednak sprawdzić szczegółowe wymogi dla konkretnych uprawnień, ponieważ mogą one się różnić. Większość certyfikatów spawalniczych jest uznawana na całym świecie, co daje spawaczom z odpowiednimi uprawnieniami możliwość pracy w wielu krajach.

Szerokie uprawnienia spawalnicze nie tylko zwiększają szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy, ale również dają większą elastyczność w wyborze miejsca zatrudnienia i rodzaju wykonywanych zadań.

Zakres uprawnień spawalniczych obejmuje różne metody spawania, m.in.:

 • Spawanie plazmowe
 • Spawanie łukowe elektrodą otuloną
 • Spawanie łukiem krytym drutem elektrodowym
 • Spawanie MIG drutem litym
 • Spawanie MAG z drutem elektrodowym litym
 • Spawanie MAG drutem proszkowym o rdzeniu topnikowym
 • Spawanie MAG drutem proszkowym o rdzeniu metalicznym
 • Spawanie TIG z dodatkiem drutu litego
 • Spawanie gazowe z użyciem palnika acetylenowo-tlenowego i drutu

Czy trudno jest zostać spawaczem?

Oprócz powyższych wymogów w zawodzie spawacza, konieczne są też pewne predyspozycje fizyczne i psychologiczne. Spawacz musi mieć dobrą kondycję fizyczną. Narażony jest też na oparzenia, musi chronić wzrok i bezwzględnie przestrzegać zasad BHP. Zawód ten wymaga sprawnego narządu wzroku i słuchu. Ważna jest też koordynacja wzroku i ruchu oraz wyobraźnia przestrzenna. Dobrego spawacza cechuje też odporność na stres, dobra organizacja pracy oraz komunikatywność i umiejętność współpracy w zespole.

Gdzie może pracować spawacz?

Każda rozwijająca się gospodarka daje ogromne możliwości zatrudnienia dla spawaczy. Zarówno w kraju, jak i za granicą, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców w tej dziedzinie jest stale wysokie. Największe szanse na znalezienie stabilnej i dobrze płatnej pracy mają spawacze z doświadczeniem w takich sektorach jak:

Przemysł metalowy i stoczniowy: Budowa statków, konstrukcji stalowych, maszyn i urządzeń to dziedziny, w których spawacze odgrywają kluczową rolę.

Budownictwo: Montaż konstrukcji stalowych, zbrojenia i instalacji sanitarnych to tylko niektóre z zadań wykonywanych przez spawaczy na budowach.

Fabryki: Produkcja samochodów, samolotów, urządzeń AGD i RTV – wszędzie tam potrzebni są spawacze o różnych specjalizacjach.

Hale produkcyjne: W wielu firmach produkcyjnych spawacze odpowiadają za utrzymanie i naprawy maszyn i urządzeń.

Warsztaty samochodowe: Spawanie elementów karoserii, układów wydechowych i innych części to częste zadania wykonywane w warsztatach samochodowych.

Projekty specjalistyczne: Spawanie pod wodą, naprawa rurociągów wysokiego ciśnienia czy praca na platformach wiertniczych to przykłady projektów, w których udział biorą wysoko wykwalifikowani spawacze.

Firma Winsmann pomaga w zatrudnianiu wykwalifikowanych spawaczy ze wschodu. Spawacze ze wschodu są przez nas szczegółowo weryfikowani pod względem referencji. Posiadamy szeroką bazę kandydatów o różnych specjalizacjach i doświadczeniu, a także oferujemy kompleksową obsługę procesu rekrutacyjnego. 

Jak zostać spawaczem – podsumowanie

Zawód spawacza daje dobrą perspektywę na zatrudnienie i ponadprzeciętne wynagrodzenie. (Sprawdź, ile zarabia spawacz) Nie jest to jednak specjalizacja dla każdego, ze względu na warunki pracy i niezbędne predyspozycje. Niemniej, jeżeli ktoś widzi się w tym fachu, to na pewno warto odbyć kurs spawacza i zdobyć odpowiednie uprawnienia. Jest to gwarancją stałego zatrudnienia i świetnych zarobków.

Tags: No tags

Comments are closed.