Jaki gaz wybrać do migomatu?

Jaki gaz wybrać do migomatu?

Metody spawania MIG/MAG to najbardziej popularne i uniwersalne techniki spawalnicze. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle lekkim i ciężkim, a także w branży budowlanej, samochodowej i w warsztatach blacharskich. Proces spawania, oprócz akcesoriów spawalniczych, wymaga też użycia odpowiedniego gazu. Jaki gaz jest najlepszy do migomatu? To zależy od celu pracy. W niniejszym artykule poznasz charakterystykę i przeznaczenie dwóch najpopularniejszych typów gazów.

Gaz argonowy a dwutlenek węgla w spawaniu

Do spawania niezbędny jest uchwyt spawalniczy, elektroda topliwa i gaz do migomatu. W przypadku metod MIG i MAG akcesoria są te same, ale dobiera się inny rodzaj gazu. Spawanie MIG (Metal Inert Gas) wymaga użycia gazów obojętnych. Gaz osłonowy do MIG to najczęściej to argon lub hel. Natomiast do spawania techniką MAG (Metal Active Gas) używa się gazy aktywne, jak dwutlenek węgla (CO2) lub jego mieszanki z innymi gazami. Oba rodzaje gazów mają inne przeznaczenie, a także wady i zalety.

Jakie są różnice między gazem argonowym a CO2 w spawaniu?

Obojętny argon używany w metodzie MIG nie wchodzi w reakcję chemiczną z roztopionym metalem. Dzięki temu nie powstają rozpryski, a spoina jest czysta i trwała. Użycie argonu zapewnia wysoką precyzję spoin, ale jest mniej wszechstronne i ma mniejszą wydajność procesu. Spawanie przy użyciu argonu wskazane jest do łączenia cienkich elementów. Natomiast CO2 w technice MAG ma szersze zastosowanie. Umożliwia większe rozgrzanie powierzchni, zapewnia głębsze jeziorko spawalnicze i pozwala na spawanie szerszej grupy materiałów. Pozwala też na szybkie łączenie grubych materiałów.

Otwórz zdjęcie

Jaki gaz wybrać do migomatu do spawania stali?

Wybór gazu do spawania zależy od tego, jakie materiały mają być spawane oraz jaką jakość spoin chcemy uzyskać. Czy można używać mieszanki gazów do migomatu? Tak, gazy mieszane są w przypadku spawania MAG. W odpowiednich dla danego materiału proporcjach miesza się dwutlenek węgla, argon i hel.

Natomiast spawacze MIG dla firm przy użyciu argonu i helu spawają metale nieżelazne, podatne na proces utleniania. Jest to najczęściej miedź, aluminium, magnez, tytan i cyrkon. Jak dobrać odpowiedni gaz do spawania stali nierdzewnej? W tym przypadku stosuje się argon lub odpowiednio dobrane mieszanki argonu i dwutlenku węgla. Do stali węglowej, niskostopowej, niestopowej i wysokostopowej używa się metodę MAG. Czyli w przeważającym stopniu gaz aktywny CO2 lub mieszankę gazów w postaci dwutlenku węgla z argonem i helem.

Zalety i wady różnych gazów do migomatu

Gazy obojętne, jak argon cechują się następującymi zaletami:

  • łatwa dostępność i przystępność cenowa,
  • niska reaktywność chemiczna,
  • brak rozprysków i czystość spoin,
  • precyzja spoin.

Pomimo pewnej uniwersalności, czysty argon nie w każdym przypadku jest dobrym wyborem. Gorzej sprawdza się w podczas spawania grubych elementów i wykonanych ze stali niestopowej, niskostopowej i wysokostopowej. Ponadto spawanie przy użyciu gazów obojętnych jest powolne. Natomiast zalety gazu aktywnego CO2 to:

  • wszechstronność, czyli spawanie szerszej grupy materiałów,
  • możliwość mieszania z innymi gazami,
  • zapewnia szybsze rozgrzanie i większe jeziorko spawalnicze.

Gazy aktywne nie sprawdzają się jednak do spawania stali nierdzewnych z niską zawartością węgla. Wchodzą też w reakcję chemiczną ze spawanym metalem, co może powodować utlenianie i rozpryski.

Najlepszy gaz do migomatu dla początkujących

Istnieje wiele metod spawania i używanych do tego celu gazów. Osoby początkujące, które chcą nauczyć się tego wartościowego fachu, powinny zacząć od nauki spawania MIG/MAG oraz MMA. To najprostsze, a jednocześnie najbardziej uniwersalne techniki spawalnicze, wykorzystujące wszechstronne i łatwo dostępne gazy obojętne i aktywne.

Sprawdź również: Różnica między spawaniem MIG i MAG

Tags: No tags

Comments are closed.