Praca spawacza polega na łączeniu materiałów z dodatkiem właściwie dobranego spoiwa. Zawód ten należy do szczególnie odpowiedzialnych. Dlatego wymaga odpowiednich kwalifikacji, a dopuszczenie do wykonywania pracy możliwe jest tylko po uzyskaniu specjalistycznych uprawnień. Jakie są rodzaje uprawnień spawalniczych? Jak zdobyć uprawnienia spawalnicze? Zapoznaj się z warunkami i możliwościami zdobycia tych cennych kwalifikacji.
Najpopularniejsze rodzaje uprawnień spawalniczych
Rodzaje uprawnień spawalniczych w Polsce rozróżnia się na kilka sposobów. Najpopularniejszy podział bazuje na metodach spawania. Jakie normy spawalnicze są najważniejsze? Do najpopularniejszych metod zalicza się spawanie: gazowe, łukowe elektrodami otulonymi i spawanie w osłonach gazowych MIG, MAG i TIG. Dobrze wyspecjalizowani w tych metodach są zwłaszcza spawacze z Ukrainy.
Jakie są rodzaje spawania? Jakie są różnice między uprawnieniami do spawania MIG a TIG? W metodzie MIG używa się łuku elektrycznego, który wytwarza się między topliwą elektrodą i spawanym materiałem. Podczas podawania drutu podawany jest także gaz osłonowy osłaniający drut i łuk. Spawanie MIG, a także MAG to najbardziej uniwersalne metody, służące do łączenia większości metali. Wynajmowani pracownicy ze Wschodu należą do szczególnie doświadczonych w tych technikach.
W przypadku metody TIG także używa się łuku elektrycznego. Różnica jest jednak taka, że łuk jest wytworzony przez nietopliwą elektrodę wolframową w otulinie gazu obojętnego. Metoda TIG stosowana jest do spawania cienkich i delikatnych metali, jak stal nierdzewna, czy aluminium. Jakie jeszcze są uprawnienia spawalnicze? W zależności od metody spawania, wyróżnia się:
- spawanie plazmowe 15,
- spawanie łukowe elektrodą otuloną 111,
- spawanie drutem elektrodowym proszkowym 114,
- spawanie łukiem krytym 121, 122, 125,
- spawanie metodą MIG 131, 132, 133,
- spawanie metodą MAG 135, 136, 138,
- spawanie metodą TIG 141, 142, 143, 145, 146, 147, 311.
Certyfikaty spawalnicze – różne metody
Certyfikat spawacza ma formę dokumentu i pozwala na wykonywanie zawodu. Wynajmowani pracownicy z Mołdawii i Ukrainy dysponują honorowanymi w Europie certyfikatami i skutecznie zasilają kadry naszych firm. Uzyskanie certyfikatu jest potwierdzeniem zdobycia niezbędnych kwalifikacji. Jakie certyfikaty spawalnicze są dostępne? Wyróżnia się:
- certyfikaty europejskiego spawacza: potwierdzają umiejętność spawania konkretną metodą np. spawacze MAG, spawacze MIG czy spawacze TIG,
- certyfikaty zakładowe: wydawane są konkretne zakłady pracy (ważne tylko lokalnie),
- certyfikaty międzynarodowych instytutów spawalniczych: jak np. ANB, AWS i IIW.
Najpopularniejsze europejskie, najbardziej prestiżowe certyfikaty spawalnicze to ISO 9606. Zakres uprawnień zależy od rodzaju certyfikatu. Przykładowo, certyfikat europejski potwierdza umiejętność spawania:
- określonymi metodami,
- określonych rodzajów złączy,
- określonych materiałów i ich grubości,
- w określonych pozycjach.
Uprawnienia spawalnicze dla przemysłu
Jakie są uprawnienia spawalnicze dla przemysłu? W tym kryterium uprawnienia dzieli się w zależności od branż. Może to być przykładowo:
- spawanie rurociągów,
- spawanie zbiorników ciśnieniowych,
- spawanie konstrukcji stalowych,
- spawanie metodami specjalnymi.
Jak zdobyć uprawnienia spawalnicze?
Jakie są wymagania do uzyskania uprawnień spawalniczych? Uprawnienia spawalnicze dla różnych metod spawania można uzyskać na specjalistycznych kursach. Kursy i certyfikaty spawalnicze to domena ośrodków szkoleniowych. Wymagania do zdobycia uprawnień spawalniczych obejmują uczestnictwo w szkoleniu i egzamin certyfikujący.
Co obejmuje kurs spawalniczy? Na szkolenie składa się część teoretyczna i praktyczna. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów. Kiedy należy odnawiać uprawnienia spawalnicze? W większość uprawnień wydawanych jest na dwa lata. Oferowany przez agencje pracy wynajem spawaczy pozwoli na uzupełnienie kadr bez własnych procesów rekrutacyjnych.
Add a Comment