Różnica między spawaniem MIG i MAG

Różnica między spawaniem MIG i MAG

Spawanie MIG i MAG to podstawowe techniki spawalnicze, stosowane w przemyśle, budownictwie i remontach. Metody są pokrewne, wykorzystują te same materiały spawalnicze i służą do łączenia różnych gatunków metali. Różnią się użyciem innych gazów, mają nieco inny sposób spawania i inne przeznaczenie. Jakie są główne różnice między spawaniem MIG a MAG? Zapraszamy do zapoznania się z obiema, popularnymi metodami.

Na czym polega spawanie MIG i MAG?

Przy spawaniu MIG/MAG źródło prądu wytwarza impuls elektryczny, który tworzy łuk elektryczny pomiędzy drutem spawalniczym podawanym z uchwytu spawalniczego a spawanym elementem. Łuk ten topi spawany materiał i drut, w wyniku czego powstaje trwała spoina. Podczas pracy podawany jest drut spawalniczy za pośrednictwem uchwytu spawalniczego. Z uchwytu dostarczany jest również gaz osłonowy.

Otwórz zdjęcie

Jakie są różnice między spawaniem MIG a MAG?

Główna różnica między MIG a MAG dotyczy użytych gazów osłonowych. Spawanie MIG (Metal Inert Gas) to proces łączenia metali przy użyciu elektrody i gazu obojętnego. Jest to sposób bardziej precyzyjny niż spawanie MAG, ale wymaga więcej umiejętności od spawacza. Natomiast przy spawaniu MAG (Metal Active Gas) elektroda topliwa używana jest w osłonie gazu aktywnego. Ta metoda jest bardziej popularna niż MIG, ponieważ ma szersze zastosowanie.

Spawanie MIG i MAG w praktyce

Spawacze MIG dla firm muszą znać rodzaje materiałów w zależności od metody spawania. Bardzo ważne są też umiejętności praktyczne, aby dobrać właściwe parametry procesu i dostosować je do warunków pracy. W spawaniu MIG i MAG głównym narzędziem jest uchwyt spawalniczy. Służy on do wprowadzania materiału dodatkowego i gazu osłonowego, a także do przekazywania odpowiedniego prądu do elementu spawanego.

Istotne parametry przy spawaniu obiema metodami to pozycja spawania, kąt nachylenia uchwytu, długość wolnego wylotu, prędkość spawania oraz kształt jeziorka spawalniczego. Najpierw trzeba zajarzyć łuk, a następnie przesuwać uchwyt ze stałą prędkością wzdłuż rowka spawalniczego. Należy przy tym kontrolować cały czas jeziorko spawalnicze, pilnując jednocześnie stałego położenia i odległości uchwytu w stosunku do spawanego materiału.

Wybór między MIG a MAG w spawaniu

Kiedy stosować spawanie MIG, a kiedy MAG? Wybór zależy od rodzaju spawanego metalu i jego wielkości oraz od tego, jaki ma być rezultat pracy. Proces spawania MIG wykorzystuje gazy obojętne, takie jak argon i hel. Gazy te nie reagują chemicznie z metalem, co zapewnia czystą i mocną spoinę. Metoda MIG wytwarza głębsze jeziorko spawalnicze i sprawdza się przy spawaniu metali nieżelaznych.

Natomiast spawanie MAG wykorzystuje gazy aktywne (np. dwutlenek węgla). Proces ten można lepiej zoptymalizować, przez co MAG nadaje się do różnorodnych zastosowań. Jakie materiały można spawać metodą MIG i MAG? Techniką MIG spawa się aluminium, miedź i magnez oraz ich stopy. Natomiast metoda MAG służy do spawania konstrukcji z metali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.

Jakie są zalety i wady spawania MIG i MAG?

Główne zalety metod MIG / MAG to:

  • łatwa do nauczenia,
  • duża wydajność,
  • dobra jakość spoin,
  • możliwość automatyzacji,
  • możliwość spawania w różnych pozycjach,
  • możliwość spawania różnych metali (po odpowiednim uzbrojeniu).

Metody MIG i MAG mają też pewne wady jak:

  • konieczność stosowania osłon przed wiatrem,
  • konieczność przygotowania brzegów elementów,
  • może wystąpić rozprysk metalu (MAG),
  • jakość spoin zależna od umiejętności spawacza.

Zastosowanie spawania MIG i MAG

Obie metody zapewniają dobrą jakość spoin i umożliwiają spawanie materiałów o różnej grubości. Najczęściej stosowane są w przemyśle ciężkim i średnio ciężkim, np. przy budowie statków, konstrukcji stalowych, rurociągów czy zbiorników. Spawacze MAG dla firm wykorzystują metodę też do łączenia blach, zwłaszcza w branży samochodowej, warsztatach blacharskich i przemyśle lekkim. Technika wspiera też wszelkie naprawy i prace konserwacyjne.

Sprawdź również: Jaki gaz wybrać do migomatu?

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *