Spawanie metodą gazową 311 (autogenem) to jedna z najstarszych technik łączenia metali. Metodę wykorzystywano już w połowie XIX w. i z powodzeniem służy ona do dziś, zwłaszcza w budownictwie i przemyśle. Wbrew pozorom ten sposób spawania staje się coraz popularniejszy. Na czym polega spawanie metodą gazową? Jakie ma zalety, wady i zastosowanie? Poznaj charakterystykę tej szybkiej i wydajnej techniki spawalniczej.
Techniki spawania gazowego w przemyśle – charakterystyka metod
Inaczej określana też jako spawanie acetylenowo-tlenowe, ta technologia spawania polega na nadtopieniu brzegów łączonych elementów poprzez nagrzanie płomieniem, używając do tego palnik spawalniczy. Płomień powstaje w wyniku spalania gazów technicznych i tlenu. W spawaniu gazowym wyróżnia się 3 rodzaje spoin: czołowe, pachwinowe oraz otworowe.
Proces spawalniczy może przebiegać w dwie strony – na lewo lub prawo, a także w górę. Przy pracy wykorzystuje się 3 typy płomienia, jak normalny, utleniający i nawęglający. Spalanie gazu odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy zachodzi w strefie redukcyjnej, odtleniającej (gdzie płomień uzyskuje najwyższą temperaturę). Drugi etap zachodzi w strefie tzw. kity płomienia.
Sprzęt do spawania metodą gazową
Jakie gazy są używane w spawaniu gazowym? Płomień palnika służący do spawania powstaje na skutek spalania gazów palnych w atmosferze tlenu. Gazem palnym jest najczęściej acetylen, który charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem, nie posiada barwy, nie ma własności trujących, osiąga temperaturę 3160°C i posiada dużą gęstość mocy. Inne, ale znacznie rzadziej stosowane rodzaje gazów używanych w spawaniu gazowym to wodór lub propan. Do spawania gazowego potrzeba kilka przyrządów, jak:
- palnik acetylenowo-tlenowy,
- zestaw części do palnika,
- butle z gazami (z tlenem technicznym oraz acetylenem),
- reduktory butlowe,
- wąż tlenowy (niebieski) i acetylenowy (czerwony).
Bezpieczeństwo przy spawaniu metodą gazową
Jakie są zasady bezpieczeństwa przy spawaniu gazowym? Przed przystąpieniem do pracy należy oczyścić elementy z farb, korozji, smarów i innych zanieczyszczeń. Przed rozpoczęciem należy również sprawdzić szczelności złączy i węży. Wskazane jest nie przerywanie wykonywania spawu i unikanie poprawek. Spoinę używać trzeba tylko przy roztopionych brzegach metali. Należy unikać dotykania miejsca łączenia jądrem płomienia. Podczas pracy ważne jest też kontrolowanie i redukowanie ognia oraz dbanie o odpowiednią proporcję acetylenu i tlenu. Oczywiście istotna jest też skuteczna ochrona przed ogniem.
Zastosowania spawania gazowego w różnych branżach
Jakie są zastosowania spawania metodą gazową? Łączenie metali tym sposobem stosuje się do wszystkich rodzajów stali i stopów metali nieżelaznych. Metoda wykorzystywana jest w budownictwie i przemyśle, przede wszystkim przy pracach naprawczych i remontowych. Metoda gazowa sprawdza się przy konstrukcjach: wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, cieplnych, kotłowniczych, energetycznych oraz gazowych. Przy spawaniu gazowym nie stosuje się żadnego zasilania, dlatego metoda sprawdza się w warunkach terenowych i na dużych powierzchniach.
Zalety i wady spawania metodą gazową
Każda metoda spawania poprzez swoje pożądane właściwości przystosowane jest do konkretnych prac. Jakie są zalety i wady spawania gazowego? Metoda ma następujące zalety:
- stosunkowo prosta technika spawania,
- wysoka wydajność,
- duża szybkość spawania,
- spory zakres grubości materiału,
- niskie koszty urządzeń w porównaniu do innych metod,
- możliwość zautomatyzowania procesu spawania,
- możliwość spawania w trudnych warunkach.
Spawanie gazowe ma też pewne wady, którymi jest:
- duży koszt gazów eksploatacyjnych,
- nieco gorsza estetyka spoin,
- możliwość spawania stali tylko o niższej zawartości węgla,
- utrudnione spawanie aluminium oraz stali odpornych na korozję.
Przeczytaj także: Co to jest spawanie TIG?
Add a Comment