Spawanie metodą MMA uznawane jest za najbardziej wszechstronną i uniwersalną technikę spawalniczą. Jest to spawanie łukowe, będące jedną z najstarszych metod spawalniczych. Tego rodzaju spawanie ręczne stosowane jest w pracach budowlanych, przemysłowych, remontowych itp. Na czym polega spawanie metodą MMA? Jakie ma zastosowanie? W artykule przedstawiamy charakterystykę tej popularnej techniki.
Jak działa spawanie metodą MMA?
Technikę spawania MMA ceni się za uniwersalność i możliwość pracy w różnych pozycjach. Spawanie elektrodą otuloną MMA to metoda, w której elektroda mocowana w uchwycie jest jednocześnie źródłem gazu osłonowego. Łuk elektryczny jarzy się pomiędzy prętem a spawanym elementem. Elektroda otulona składa się z metalowego rdzenia pokrytego sprasowaną otuliną.
Spoina łącząca elementy powstaje w wyniku stapiania elektrody i wytworzenia tzw. jeziorka spawalniczego, które zastygając tworzy połączenie. Do uzyskania wysokiej temperatury topnienia wykorzystywany jest łuk elektryczny. Techniki spawania elektrodą otuloną dzieli się ze względu na pozycję spawania. Wyróżnia się następujące metody:
- podolną,
- naboczną,
- naścienną,
- okapową,
- pułapową,
- pionową z dołu do góry,
- pionową z dołu do góry,
- pionową z góry na dół,
- pionową z góry na dół.

Jakie są różnice między spawaniem MMA a MIG/MAG?
Główna różnica polega na tym, że elektroda skraca się w trakcie pracy. Podczas spawania MIG i MAG odległość uchwytu od spawanego materiału pozostaje zawsze taka sama. Natomiast w spawaniu MMA uchwyt elektrodowy trzeba stale zbliżać do materiału spawanego, aby utrzymać stałą odległość między elektrodą a jeziorkiem spawalniczym.
Sprzęt potrzebny do spawania MMA
Podczas spawania MMA nie stosuje się gazu osłonowego, ponieważ elektroda spawalnicza jest pokryta otuliną, która po roztopieniu emituje gaz osłonowy i żużel. Do spawania MMA potrzebne jest źródło prądu, kabel masy i kabel spawalniczy wyposażony w uchwyt elektrodowy. Różne rodzaje elektrod używanych w spawaniu MMA stosowane są w zależności od pozycji pracy i przystosowane są do konkretnych materiałów. Jakie elektrody są stosowane w spawaniu MMA? Wyróżnia się elektrody:
- kwaśne,
- zasadowe,
- rutylowe,
- utleniające,
- celulozowe.
Jak bezpiecznie spawać metodą MMA?
Proces spawalniczy MMA wymaga przygotowania. Należy sprawdzić stan źródła prądu, kabli, uchwytu elektrody oraz zacisku kabla masy. Jakość i wytrzymałość elektrody należy sprawdzić i dopasować do spawanego elementu. Podczas spawania łuk powinien być jak najkrótszy. Najczęstsze błędy podczas spawania MMA to:
- nieoczyszczenie materiału,
- zbyt duży albo zbyt mały amperaż,
- za szybkie lub za wolne spawanie,
- nieprawidłowe pochylenie elektrody,
- elektrody przechowywane w złych warunkach,
- nieprawidłowe dobranie średnicy elektrody,
- deformacja spawanego materiału.
Zastosowania spawania MMA w przemyśle
Spawanie MMA jest uniwersalną metodą. Umożliwia spawanie stali niestopowych i stopowych a także niklu, żeliwa, miedzi i jej stopów. Technika pozwala na spawanie w każdej pozycji, w warunkach polowych, na wysokości, a także pod wodą. Metoda stosowane jest w branżach produkcyjnych, a także w stocznictwie i budownictwie. Sprawdza się do łączenia rurociągów i konstrukcji stalowych. Spawarka MMA jest też używana przez warsztaty samochodowe i majsterkowiczów.
Zalety i wady spawania metodą MMA
Jakie są zalety spawania metodą MMA? Najważniejsze atuty metody to:
- możliwość spawania różnych gatunków metali i stopów,
- możliwość pracy w każdej pozycji i różnych warunkach,
- wysoka jakość spoin oraz ich wytrzymałość,
- możliwość łączenia zarówno bardzo cienkich, jak i grubych materiałów,
- wykorzystywanie do pracy tanich i łatwych w obsłudze spawarek.
Metoda MMA ma też pewne wady, jak:
- niska wydajność i prędkość spawania,
- jakość spoin uzależniona jest od umiejętności spawacza,
- konieczność usuwania żużla i wymiany elektrod,
- duży koszt materiałów spawalniczych,
- wydzielanie gazów i dymów spawalniczych.
Sprawdź także: Spawanie metodą gazową