Praca spawacza może być wykonywana na zewnątrz. Dotyczy to na przykład spawania konstrukcji budowlanych czy naprawy wielkich elementów. Jednak spawanie w deszczu to wyjątkowo zły pomysł, który może doprowadzić do tragedii. Zawsze należy stosować zasady BHP przy spawaniu na otwartej przestrzeni, a jedną z nich jest to, aby nie pracować w deszczu i odpowiednio zabezpieczyć się podczas pracy w wilgotnym środowisku.
Czy spawanie w wilgotnych warunkach jest bezpieczne?
Raczej nie jest, choć są sytuacje, w których spawacze muszą pracować w wilgotnym środowisku (np. w stoczni). Jednak są to wyspecjalizowani pracownicy, w odpowiednich strojach ochronnych.
Wilgotność a proces spawania to rzeczy, które nigdy nie powinny się ze sobą spotykać.
Każda spawarka wykorzystuje prąd o bardzo dużych parametrach, aby zapewnić jego przepływ pomiędzy elektrodą a spawanym materiałem. Woda doskonale przewodzi prąd. Zatem podczas opadów deszcze może dojść do porażenia prądem spawacza i innych osób, które mogą znajdować się w pobliżu.
Skoro już mówimy o wilgotnym środowisku, zagrożenia spawania w deszczu i na mrozie są tożsame. W trakcie zimy przewodnikiem prądu będzie lód i śnieg.
Trzeba zawsze zapewnić bezpieczeństwo podczas spawania na zewnątrz. I nie jest to trudne.
Czy można spawać na zewnątrz podczas deszczu? Jak zabezpieczyć miejsce pracy przed wilgocią podczas spawania? Jeśli spawacz musi pracować na zewnątrz, stosuje się specjalne namioty spawalnicze, które chronią przed opadami. Przed rozłożeniem namiotu powinno się dokładnie oczyścić i osuszyć podłogę. Spawacz musi zawsze mieć na sobie strój ochronny i odpowiednie obuwie ochronne, na wysokiej podeszwie gumowej, stanowiącej dobry izolator.
Ryzyko zwarcia w mokrych warunkach jest bardzo wysokie, dlatego nigdy nie można zaniedbywać ostrożności. Jest wiele rozwiązań, które pozwalają ochronić miejsce pracy przed deszczem, jeśli nie ma możliwości zastosowania namiotu spawalniczego. Może to być nawet brezentowy dach.
Jak pogoda wpływa na jakość spawania?
Spawanie w warunkach atmosferycznych pełnych wilgoci to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia spawacza. Czy wilgotność wpływa na jakość spawów? Niestety tak. Wilgotne środowisko jest również powodem problemów, które mają kluczowy wpływ na jakość stosowanych spawów.
Typowe problemy, powodowane przez spawanie w wilgotnym środowisku to:
- Pękanie spoin na skutek kruchości wodorowej, pękająca spoina może doprowadzić do katastrofy;
- Niska trwałość spoin na skutek zanieczyszczeń powodowanych przez wodę w roztopionym metalu, co prowadzi do powstawania pęcherzyków gazu;
- Kruchość spoin na skutek ich szokowego chłodzenia przez deszcz lub śnieg;
W trakcie pracy spawacza ważna jest też ochrona sprzętu podczas spawania w deszczu. Woda dostająca się do urządzenia może spowodować porażenie prądem. Zawsze należy unikać pracy w mokrym środowisku. Miejsce pracy należy odpowiednio zabezpieczyć przed deszczem, śniegiem, lodem i wodą na powierzchni. Spawacz zawsze musi mieć na sobie odpowiedni strój ochronny. To podstawy.
Teraz gdy już wiesz, jak deszcz wpływa na bezpieczeństwo spawacza, pomyśl o wynajęciu najlepszych specjalistów na rynku
Nie musisz zatrudniać spawaczy w swojej firmie. Możesz ich wynająć. To doskonale rozwiązanie dla firm, które potrzebują pracowników na stałe, do realizacji kontraktu (np. na budowę) albo do incydentalnej pracy kilka dni w miesiącu, albo kilka tygodni w roku. Zapoznać się z naszą ofertą – wynajmujemy najlepszych spawaczy na rynku.
Add a Comment