5

Jakie ulgi dla pracodawców zatrudniających Ukraińców?

Pracownicy z Ukrainy są dużym wsparciem dla polskiego rynku pracy. Uzupełniają skutecznie kadry naszych przedsiębiorstw w czasach postępującego niżu demograficznego i braku specjalistów w wielu branżach. Nasze przepisy migracyjne są dość liberalne a zatrudnianie Ukraińców szybkie i proste. Jakie korzyści daje firmom zatrudnianie naszych sąsiadów ze wschodu? Czy istnieją jakieś ulgi dla pracodawców w tym zakresie? Wyjaśniamy w artykule najważniejsze aspekty.

Uproszczona procedura zatrudnienia pracowników z Ukrainy

Od czasu wojny na Ukrainie obowiązują w Polsce szybkie i proste procedury zatrudniania obywateli ukraińskich. Po potwierdzeniu legalności pobytu, pracownicy z Ukrainy mogą podjąć u nas pracę bez konieczności wnioskowania o zezwolenie. Pracodawca musi tylko zgłosić zatrudnienie w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy. Formalności względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego są takie same jak w przypadku pracowników polskich.

Dzięki obowiązującej procedurze uproszczonej, zatrudnienie obywateli z Ukrainy jest możliwe w ciągu zaledwie 7 dni roboczych. Procedura obejmuje 3 kroki. Pierwszym jest złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w Urzędzie Pracy. Drugim krokiem jest podpisanie umowy z pracownikiem na warunkach ustalonych w złożonym oświadczeniu. W trzecim kroku należy udzielić pomocy w kwestiach związanych z legalizacją dalszego pobytu Ukraińca w Polsce.

Otwórz zdjęcie

Korzystne koszty przy zatrudnieniu Ukraińców

Pracownicy ukraińscy mają mniejsze wymagania płacowe w stosunku do Polaków, co przekłada się na niższe koszty utrzymania pracownika, który jest obywatelem Ukrainy. Nasza najniższa krajowa jest dla nich bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem, znacznie wyższym niż otrzymuje się na Ukrainie. Ponadto Ukraińców cechuje duża lojalność wobec pracodawcy i brak chęci zmiany pracy. Dzięki temu można realizować zaplanowane cele bez obawy o odejście pracownika. Pracownicy z Ukrainy chętnie też podejmują nadgodziny, a także pracują w weekendy i systemie zmianowym.

Inne korzyści wynikające z zatrudnienia pracowników z Ukrainy

Czy pracodawca polski otrzymuje dodatkowe pieniądze za zatrudnienie obywatela Ukrainy? Obecnie nie ma takiej możliwości, żeby firma otrzymała dofinansowanie na zatrudnienie Ukraińca albo innego obcokrajowca. Pracownicy z Ukrainy pracują na takich samych zasadach i są traktowani przez nasze prawo jak pracownicy polscy.

Każde przedsiębiorstwo może ubiegać się w Urzędzie Pracy o doposażenie nowego miejsca pracy. Jeśli firma zamierza zatrudnić nowego pracownika, może starać się o dofinansowanie wyposażenia stanowiska, niezależnie od tego, jakiej pracownik jest narodowości. Tak samo można starać się o staż finansowany z Urzędu Pracy. Dofinansowanie na bezrobotnego pracownika z Ukrainy przysługuje tak samo jak dla Polaków. Przewidziane jest też wsparcie rządowe na kwotę 40 mln złotych na aktywizację cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w Polsce. Wśród korzyści zatrudniania Ukraińców należy wymienić:

  • krótki czas rekrutacji,
  • motywacja i zaangażowanie,
  • małe bariery językowe,
  • bliskość kulturowa,
  • komunikatywność,
  • wysokie kwalifikacje.

Wsparcie ze strony agencji pośrednictwa pracy

Dużym udogodnieniem dla pracodawców jest możliwość skorzystania z agencji pośrednictwa pracy, które świadczą outsourcing pracowniczy. Udostępniają one czasowo pracowników, co zwalnia przedsiębiorstwa z załatwiania wielu formalności i przeprowadzania własnej rekrutacji. Dzięki temu nie ma konieczności zatrudniania pracownika na stałe. Zapewnia to też łatwy i szybki dostęp do dobrze wykwalifikowanych specjalistów, jak ślusarze, elektromonterzy, spawacze ze wschodu czy programiści.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *