Jakie zagrożenia niesie spawanie? Kluczowe ryzyka i jak ich unikać

Jakie są zagrożenia podczas spawania?

Przepisy BHP przy spawaniu to niezwykle ważna rzecz. Ryzyka związane ze spawaniem wykonywanym w niewłaściwy sposób mogą doprowadzić do pożaru, a także poważnych uszkodzeń ciała i wzroku. Czy wiesz, jakie są największe zagrożenia podczas spawania? Czy wiesz, jak zachować bezpieczeństwo przy spawaniu?

Jakie są główne zagrożenia dla zdrowia przy spawaniu?

Postarajmy się wymienić największe zagrożenia, jakie pojawiają się podczas wszystkich rodzajów spawania. Dlaczego spawanie jest ryzykowne dla zdrowia?

  • Zagrożenie wybuchu pożaru. Odpryski i rozgrzany metal mogą być źródłem ognia. Czasem także wybuchu, bo przecież niedaleko spawacza mogą znajdować się butle z gazem.
  •          Promieniowanie, które może uszkodzić wzrok. Ryzyko uszkodzenia oczu podczas spawania gazowego powoduje promieniowanie nadfioletowe. Przy spawaniu elektrycznym zagrożenie stanowi promieniowanie nadfioletowe, a także promieniowanie widzialne, które emituje łuk elektryczny. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia siatkówki oka.
  • Wysokie temperatury, które powodują promieniowanie cieplne i ultrafioletowe. Jak wspomnieliśmy wcześniej, promieniowanie ultrafioletowe może uszkodzić wzrok. Ale nie tylko. Tak samo, jak promieniowanie cieplne, promieniowanie ultrafioletowe jest groźne dla skóry dłoni i twarzy. Źródłem promieniowania jest łuk elektryczny. Jakie są niebezpieczeństwa spawania łukowego? W przypadku spawania elektrycznego maksymalna temperatura łuku dochodzi do 30.000 K (choć zazwyczaj przekracza 5.000 K). W przypadku spawania plazmowego może dojść nawet do 50.000 K.
  • Osobom, które po raz pierwszy stykają się z pracą spawacza, może wydawać się, że ciepło i możliwość uszkodzenia oczu to największe zagrożenia. Zapominają one jednak o emisji pyłów i szkodliwych substancji chemicznych. Przy spawaniu określonych materiałów powstają różne szkodliwe zanieczyszczenia. Przy spawaniu glinu powstają pyły i szkodliwe tlenki glinu. Przy spawaniu miedzi powstają szkodliwe związki miedzi i pyły. Przy spawaniu stali niskostopowej powstają szkodliwy mangan, pyły oraz szkodliwe tlenki żelaza, manganu, cynku i inne. Spawanie stali wysokostopowej powoduje występowanie szkodliwych tlenków metali. Najbardziej szkodliwym czynnikiem jest chromium. Przy spawaniu stali za pomocą drutów proszkowych w powietrzu unoszą się szkodliwe pyły. W trakcie spawania gazowego największym zagrożeniem są toksyczne tlenki azotu.
  • Możliwość porażenia prądem. Trzeba zwracać szczególną uwagę na to zagrożenie.

Środki ochrony indywidualnej w pracy spawacza

Zanim zatrudnisz spawaczy, musisz wiedzieć jakie środki ochrony stosuje się podczas spawania i jakie przepisy BHP obowiązują przy spawaniu.

  • Jak zmniejszyć zagrożenia chemiczne i fizyczne w spawalnictwie? Zapewnić bezpieczne miejsce pracy, z odpowiednią instalacją elektryczną, z dala od materiałów wybuchowych, butli gazowych, materiałów łatwopalnych itd.
  •  Zapewnić dostęp do urządzeń przeciwpożarowych, jak np. gaśnice.
  • Jak zminimalizować niebezpieczeństwa dla zdrowia spawaczy?
  • Zastosować środki ochrony indywidualnej, dzięki którym możliwa będzie ochrona oczu i skóry przy spawaniu, a także ochrona przed porażeniem prądem. Jak chronić się przed oparzeniami przy spawaniu? Pomoże specjalne obuwie ochronne, odzież ochronna (kombinezony spawalnicze albo bluzy i spodnie) i długie rękawice zgodne z normami.
  • Zastosować okulary, gogle lub tarcze spawalnicze zgodne z normami.
  • Wyposażyć spawaczy w maski albo półmaski przeciwpyłowe.  

Potrzebujesz wykwalifikowanych spawaczy? Dostarczy ich Winsmann

Winsmann to agencja pracy, która ściąga wykwalifikowanych spawaczy ze wschodu do pracy w Europie. Wszyscy podlegają testom w hali w Krakowie i mogą pochwalić się odpowiednimi kwalifikacjami.

Winsmann to wykwalifikowani spawacze MIG dla firm, najlepsi na rynku spawacze MAG dla firm oraz sprawdzeni spawacze TIG dla firm, Skontaktuj się z nami, a dostarczymy Ci odpowiedni, przeszkolony personel. 

Przeczytaj także: Higiena i bezpieczeństwo pracy spawacza – jak długo można spawać?

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *