Zatrudnianie pracowników z Ukrainy jest coraz bardziej powszechne w polskich firmach. Jest to korzystne dla przedsiębiorstw, a także dla samych Ukraińców, którzy migrują do nas w celach zarobkowych. Obecność naszych sąsiadów zza wschodu skutecznie uzupełnia braki kadrowe polskich przedsiębiorstw i przyczynia się do wzrostu gospodarczego kraju. Są oni bardzo cenieni na naszym rynku pracy. W artykule przedstawiamy podstawowe obowiązki przy zatrudnianiu osób z Ukrainy.
Zweryfikuj legalność pobytu i pracy osoby z Ukrainy
W pierwszej kolejności pracodawca musi ustalić podstawę pobytową obywatela Ukrainy. Obcokrajowiec musi przedstawić pracodawcy dokument uprawniający go do pobytu i wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Trzeba też ustalić, czy dokument ten jest ważny i zgodny z rodzajem i warunkami pracy. Po zatrudnieniu pracodawca zobowiązany jest do zachowania kopii tego dokumentu przez cały czas wykonywania pracy.
Dostosuj umowę o pracę
Obecnie obowiązuje uproszczona procedura zatrudniania pracowników ukraińskich. W związku z tym nie ma konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy musi być na podstawie umowy o pracę, tak jak w przypadku obywateli polskich. Umowa powinna być sporządzona w języku polskim i ukraińskim. Musi być podpisania przez obie strony i przechowywana przez pracodawcę. Wynagrodzenie dla Ukraińca nie może być niższe niż płaca minimalna lub minimalna stawka godzinowa. Na umowie powinny znajdować się następujące informacje:
- dane obu stron zawierających umowę,
- zakres obowiązków pracownika,
- wysokość wynagrodzenia,
- czas pracy,
- czas urlopu,
- warunki rozwiązania umowy o pracę.
Zadbaj o odpowiednie warunki pracy
Pracownicy z Ukrainy powinni mieć takie same warunki pracy jak wszyscy polscy pracownicy. Dotyczy to np. bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony zdrowia, szkoleń, ubezpieczeń, świadczeń dodatkowych itp. Warto także dbać o właściwą integrację i komunikację z Ukraińcami, a także respektować ich kulturę, zwyczaje i poglądy.
Zgłoś zatrudnienie Ukraińca do Urzędu Pracy
Pracodawca musi złożyć w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy w celu uzyskania wpisu do ewidencji. Trzeba zrobić to w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez pracownika z Ukrainy. Wymiar czasu pracy nie może być mniejszy niż w powiadomieniu. To samo dotyczy wysokości wynagrodzenia, które musi spełniać wymogi określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu. Należy pamiętać, że wszelkie zmiany w zakresie warunków umowy przedstawionych w zgłoszeniu należy zgłaszać ponownie do urzędu pracy.
Pamiętaj o płaceniu podatków i składek do ZUS
Pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania podatków i składek za obywatela Ukrainy na takich samych zasadach, jak za polskiego pracownika. Należy więc zgłosić pracownika z Ukrainy do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia.
Dlaczego warto przy zatrudnieniu Ukraińców korzystać z agencji pracy?
Agencja pośrednictwa pracy oferuję pomoc w zatrudnianiu obcokrajowców. Zapewniają one szybki i prosty dostęp do dobrze wykwalifikowanych pracowników. Zatrudniając przez agencję, nie ma konieczności zatrudniania obywateli Ukrainy na stałe. Dzięki współpracy firma zwolniona jest z własnych procesów rekrutacyjnych, przez co oszczędza czas i koszty. Po stronie agencji pozostają też obowiązki względem urzędu pracy, ZUS itp. Współpraca z agencją pracy może zapewnić firmie elastyczność i możliwość dostosowania struktur kadrowych do zmieniających się potrzeb i warunków.
Add a Comment